10 SORUDA MAPARK Mapark nedir?
10 SORUDA MAPARK Mapark nedir?
Tarih: 4.12.2015 13:23:05

Mapark, Maltepe ilçe sınırları içerisinde yaşanan trafik akışının sağlıklı olmaması vatandaşların duraklama ve bekleme konusunda yaşadıkları sıkıntılar baz alınarak, konusunda uzman kişiler tarafından yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar ve çözüm önerileri doğrultusunda Maltepe Belediyesi´nce Süreyya Paşa Vakfı ve Maltepe Belediyesinin ortaklığında yetkili makamların onayı ile başlatılan bir otopark sistemi uygulamasıdır. Mapark, cadde üstü ücretli duraklama, açık-kapalı otopark ve vale hizmeti uygulaması olup bir parkomat sistemidir. 
 
Mapark sistemi şu an kaç noktada ve nerede uygulanıyor?
Mapark sistemi, şu an Maltepe sınırları içerisinde 30 noktada uygulanıyor. Noktalar şunlar: Rıhtım Caddesi -  İkinci Okul Caddesi - İkinci Okul Caddesi Açık Park - Cemal Bey Caddesi - Kışlalı Caddesi - Yunus Emre Caddesi -  Sırma Sokak - Beyza Sokak - Cam Sokak - Zuhal Sokak - Fırat Sokak - Tecer Sokak - Beşevler - Papatya Sokak - Krizantem Sokak - Şehit Tamer Çelikdemir Sokak - Çetin Sokak - Aydınlar Sokak -  Sülün Sokak -Santral Sokak - Nida Sokak - Akil Muhtar Sokak - Alev Sokak -  Ihlamur Sokak - Öykü Sokak - Kumru Sokak -  İnci Sokak - Efe Boz Sokak - Öz Sokak - Seri Sokak - Çamlık Sokak.
 
Mapark ile ne amaçlanıyor?
Mapark uygulamasıyla trafik yoğunluğunun azaltılması, otopark kullanımının artması, her aracın yol kenarlarından adil ve eşit oranda faydalanması amaçlanıyor. Ayrıca Mapark ile yanlış park edilen araçların sayısı azalacak, otopark arama süresi kısalacak, araçlar daha kolay park yeri bulup daha az yıpranacak, gürültü, ses ve çevre kirliliği azalacak, trafik rahatlayıp yaşam kalitesi artacak, uzun süreli park eden araçlar tarafından otoparklar işgal edilemeyecek, kısa süreli park etmek isteyenler daha rahat park etmek imkânı bulacak, ticari işletmeler ve esnafın müşteri sayısı, satışı ve geliri artacak, park yeri arama stresi ortadan kalkacak ve alışveriş ve iş amaçlı kullanım oranları artacaktır. Proje ile ciddi bir istihdam yaratılacak ve işsizliğe bir nebze çözüm bulunacak.
 
Projenin dayanağı nedir?
Projenin uygulama modeli ve çalışmalarının alt yapısı, Karayolları Trafik Kanunu´nun 10. maddesinin b/1 maddesinin ve 5393 sayılı Belediye Kanunu´nun 15/a maddesi ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu´nun 7. maddesinin 2. kısmının a ve d maddelerine dayanmaktadır. Uygulama projesine esas teşkil eden proje protokolü de, 5393 sayılı Belediye Kanunu´nun 75´inci maddesine göre hazırlanıp yetkili makamca onaylanmış bir protokoldür.
 
Sistemin ticari alanlardaki başlangıç ve bitiş saatleriyle hanelerdeki başlangıç ve bitiş saatleri nedir?
Parkomat sisteminin ticari alanlarda başlangıç saati 08:30, bitiş saati 19:00´dır. Rıhtım Caddesi´ndeki parkomat uygulaması saat 13:00´da başlayıp 22.30´da sona ermektedir.  
 
Parkomat sisteminin hanelerde başlangıç saati 10:30, bitiş saati akşam 16:30´dur.
 
Sistemle kaç kişi istihdam edilecek?
Maltepe Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen parkomat uygulaması sayesinde birçok vatandaşımıza iş olanağı sunulmaktadır. İlk etapta 40 kişi ile faaliyete geçen uygulama ilk senenin sonunda çalışan sayısını 150 kişiye; ikinci senenin sonunda ise bu sayıyı 220 kişiye çıkarmayı hedeflemektedir.
 
Renklerine göre kaç parkomat uygulaması var, renkleri ve tarifeleri nedir?
Mapark Otopark A.Ş. tarafından gösterilen faaliyet bünyesinde kırmızı, turuncu ve sarı olmak üzere 3 çeşit parkomat uygulaması mevcuttur. İlk 5 dakika ücretsiz olmak üzere bunların tarifeleri ise aşağıdaki gibidir:
Kırmızı Parkomatlı Alan: 30 dakika 3 TL, 60 dakika 5TL, 120 dakika 6TL ve maksimum duraklama süresi 2 saattir. 
Turuncu Parkomatlı Alan: 45 dakika 3 TL, 90 dakika 5TL, 180 dakika 6 TL ve maksimum duraklama süresi 3 saattir.
Sarı Parkomatlı Alan: 60 dakika 3TL, 90 dakika 4TL, 120 dakika 5TL, sonraki her saatte 1TL şeklinde artmaktadır. Maksimum duraklama süresi 4 saattir.
Esenkent Metro Durağı Kapalı Otoparkı: 12 saat 5 TL, 24 saat 6TL´dir.
 
Parkomat sistemi, engelli vatandaşlarımız için ücretsizdir. 
 
Parkomat sistemi her gün uygulanıyor mu?
Mevcut yerler itibariyle parkomat (duraklama) uygulaması Rıhtım caddesi hariç Pazar günü uygulanmamaktadır.
 
Abonelik sistemi nasıl uygulanacak?
Abonelik sistemi cadde ve sokakların özelliklerine göre değişiklik göstermekte olup abone olmak isteyen vatandaşların şahsi başvurularına göre kimseyi mağdur bırakmamak suretiyle yapılmaktadır. 
 
 Neden böyle bir sisteme ihtiyaç duyuldu?
-Mevcut kapalı ya da açık otopark imkanı olduğu halde kısa bir mesafeyi yürümemek ya da cüzi bir park ücretini ödememek için yol kenarına gelişi güzel park eden vatandaşların tespit edilmesi.
-Kamu hizmetlerine tahsisli binaların etrafına Kamu çalışanlarının sabahtan akşama kadar park etmesi neticesinde, vatandaşların park sorunuyla uğraşmaktan Kamu hizmetlerinden gecikmeli faydalanması ya da hiç faydalanamaması sorununun ortaya çıkması.
-Özel firmaların kamuya tahsisli sokak aralarına gelişi güzel park ederek, trafik akışını etkilemesi ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın bu alanları kullanamaması.
-Maltepe esnafının kendi işletmelerinin önüne şahsi arabalarını sabahtan akşama kadar park etmeleri neticesinde bölgedeki bütün esnafların müşteri kaybetmesi.
-Maltepe ilçesine ticari veya turistik amaçla İstanbul´un diğer ilçelerinden ya da diğer illerimizden gelen vatandaşlarımızın park sorunu ve parklanma hizmeti konusunda rehberlik hizmeti alamaması nedeni ile Maltepe ilçemizden ayrılması ve tekrar gelmeyi tercih etmemesi; bununda ilçe ekonomisine zarar vermesi. 
-Oturduğu konutun yakınına park etmek isteyen vatandaşlarımızın sokakla ilgisi olmayan ya da bu bölgede mevcut bir ticari işletmeye gelen vatandaşların gelişi güzel parklanması neticesinde park edecek yer bulamaması.
 Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SORUDA MAPARK Mapark nedir
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ali Haspolat
18.4.2016 16:34:53
maltepe merkez caddelerinde uygulanan otopark işletmesine sözüm yok şüphesiz belediyeye artı değer kazandırma anlamında çalışmalar yapıp yeni yeni icatlar çıkarılacaktır. altayçeşme mahallesinde bulunan MALTEPE DEVLET HASTANESİ´nin acil girişinin önüne ve hasta kayıt alanının kapı girişlerinin olduğu yere haraç keser gibi otopark ücreti alınmasının mantığı nedir. kim karar veriyor buna lütfen afişe etsinler. hastane önüne park edilen araçlardan alınan parayı ben bu belediyenin seçmeni olarak helal etmiyorum. acile evladını getiren ailenin telaşları arasında haraç keser gibi para isteyen elemanlarınızla asla ve asla sosyal belediye olamayacaksınız. oy verdim pişmanım.
Hasan Gökkaya, Maltepe Belediye Başkanlığı´na aday adaylığını açıkladı
Hasan Gökkaya, Maltepe Belediye Başkanlığı´na aday adaylığını açıkladı
Maltepe Belediye Başkan Vekili Hasan Gökkaya, Maltepe Belediye Başkanlığı´na aday adaylığını açıkladı. Gökkaya, “Maltepe Belediye Başkanı olmak istiyorum. Bu amaçla onurlu bir yola çıktım” dedi.
Zeynettin Aydın Maltepe Belediye Başkan aday adayı oldu
Zeynettin Aydın Maltepe Belediye Başkan aday adayı oldu
İstanbul Çankırı Dernekleri Federasyonu (ÇANDEF) Başkanı Zeynettin Aydın, AK Parti´den Maltepe Belediye Başkanlığı´na aday adayı oldu. Girne Mahallesi Kapalı Spor Kompleksinde coşkulu bir kalabalık önünde aday adaylığını açıklayan Aydın, “Gelecek nesillere, refah seviyesi yüksek bir ülke bırakmak için, ekibimiz ile çalışmaya talibiz” dedi.
Maltepe Cumhuriyet Parkı´na görkemli açılış
Maltepe Cumhuriyet Parkı´na görkemli açılış
Maltepe Cumhuriyet Parkı´na görkemli açılış
Maltepe´de ‘Cumhuriyet´ coşkusu
Maltepe´de ‘Cumhuriyet´ coşkusu
Maltepe´de ‘Cumhuriyet´ coşkusu
Maltepe´de Cumhuriyet Bayramı coşkusu
Maltepe´de Cumhuriyet Bayramı coşkusu
Maltepe´de Cumhuriyet Bayramı coşkusu
Maltepe Belediyesi ´Halkkartlı´ sayısını neden gizliyor?
Maltepe Belediyesi ´Halkkartlı´ sayısını neden gizliyor?
Maltepe Belediye Meclisi´nin Ekim ayı toplantılarına AK Partili meclis üyelerinin soru önergeleri damga vurdu. Başkan Ali Kılıç, özellikle Halkkart verilen kişi sayısı sorusunda sinirlerine hakim olmadı. AK Partililerin ´Kaç kişiye Halkkart verildi´ şeklindeki önergesine Belediye tarafından verilen cevapta sayı belirtilmemesi soru işaretlerine neden oldu.
Maltepe´de 40 yıllık kader Ali Kılıç´la değişti
Maltepe´de 40 yıllık kader Ali Kılıç´la değişti
40 yıldır çözüm bekleyen Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinin imar planları, Ali Kılıç´ın Maltepe Belediye Başkanlığı´na seçilmesiyle birlikte, 4.5 yıl içerisinde mahalle halkının lehine sonuçlandı. 1/1000´lik planların da onaylanmasının ardından son aşamaya gelinen süreçte Maltepe Belediyesi, mahalle halkına tapularını dağıtmaya hazırlanıyor.
Maltepe´de tapu zamanı
Maltepe´de tapu zamanı
İstanbul Maltepe´de, Gülsuyu, Gülensu ve Başıbüyük mahallelerinin 40 yıldır çözüm bekleyen imar planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi´nde oy birliğiyle kabul edildi. 1/1000 ölçekli planların kabul edilmesiyle, tapu önündeki son viraj da aşıldı. Belediye Başkanı Ali Kılıç, planda emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Plan, tüm Maltepelilere hayırlı olsun” dedi.
Maltepe´de 30 Ağustos Zafer Bayramı  coşkuyla kutlandı
Maltepe´de 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı
Maltepe´de 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkuyla kutlandı
Haberimiz Cumhurbaşkanı´nın gündemindeydi
Haberimiz Cumhurbaşkanı´nın gündemindeydi
Haberimiz Cumhurbaşkanı´nın gündemindeydi
Maltepe Belediye Meclisi´nde ´Hasan Hayri Şengül´ gerginliği
Maltepe Belediye Meclisi´nde ´Hasan Hayri Şengül´ gerginliği
Maltepe Belediye Meclisi, Başkan Ali Kılıç´ın başkanlığında Haziran ayının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda belediyenin gündemleri ve AKP´li meclis üyelerinin soru önergeleri oybirliğiyle başkanlık makamına havale edildi. Toplantıda ‘terör´ suçundan 10 yıl hapis cezası alan eski Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hayri Şengül´ün gündeme getirilmesinin ardından AKP ve CHP´li üyeler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
Maltepe Belediyesi personeli Ali Beyaz Hakk´a yürüdü
Maltepe Belediyesi personeli Ali Beyaz Hakk´a yürüdü
Maltepe Belediyesi personeli Ali Beyaz Hakk´a yürüdü
Maltepe Belediyesi Faaliyet Raporu kabul edildi
Maltepe Belediyesi Faaliyet Raporu kabul edildi
Maltepe Belediyesi´nin 2017 Faaliyet Raporları, bugün yapılan meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi. Rapora AK Partili meclis üyeleri ret oyu verdi. Toplantıda iki parti meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı.
Maltepe Türkiye´nin en iyi ilk 10´unda
Maltepe Türkiye´nin en iyi ilk 10´unda
İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından hazırlanan, “İnsani Gelişme Endeksi” raporuna göre Maltepe Belediyesi, 18 basamak birden yükselerek, 10´uncu sıraya yerleşti. Son 4 yıl içerisinde eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre, altyapı ve ulaşım gibi belli başlı alanlarda hızla bir yükseliş sürecine giren belediyenin ilk 10´da yer almasına ilişkin açıklama yapan Başkan Ali Kılıç, “Emeği geçen bütün arkadaşlarıma, Maltepe Belediye Meclisi ile Maltepe halkına teşekkür ederim” dedi.
Kartal Belediyesi´nden ´park´ haberine açıklama
Kartal Belediyesi´nden ´park´ haberine açıklama
Kartal Belediyesi´nden ´park´ haberine açıklama
Maltepe´de tarihi gün: 3 mahallenin planları kabul edildi
Maltepe´de tarihi gün: 3 mahallenin planları kabul edildi
Maltepe Başıbüyük, Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinin, 1/1000´lik planları ilçe meclisinde oy birliğiyle onaylanarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi´ne gönderildi. İBB´de onaylandıktan sonra hayata geçecek planlarla birlikte, tapuların ve kentsel dönüşümün önündeki son viraj da aşılmış olacak. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Plan hayırlara vesile olsun” dedi.
Maltepe Belediyesi´nden ´Bağdat Caddesi´ açıklaması
Maltepe Belediyesi´nden ´Bağdat Caddesi´ açıklaması
Maltepe Belediyesi´nden ´Bağdat Caddesi´ açıklaması
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: Şimdi sıra bizde!
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: Şimdi sıra bizde!
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: Şimdi sıra bizde!
Maltepe´deki kentsel dönüşümde tapuya bir adım kaldı
Maltepe´deki kentsel dönüşümde tapuya bir adım kaldı
Başıbüyük, Gülsuyu ve Gülensu mahallelerinin daha önce kabul edilen 1/5000´lik planları üzerindeki itirazlar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi´nde oy birliğiyle karara bağlandı. Alınan bu kararla, tapuların dağıtılmasının önünü açacak 1/1000´lik planlar için Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç´ın talimatıyla hummalı bir çalışma başlatıldı.
Maltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı yeniden Yunus Erdel
Maltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı yeniden Yunus Erdel
Maltepe Esnaf ve Sanatkarlar Odası´nın Olağan Kongresi yapıldı. Üç adayın yarıştığı seçimi mevcut başkan Yunus Erdel 409 oyla kazandı.
‘Kitap Aşkına Maltepe´ günleri başladı
‘Kitap Aşkına Maltepe´ günleri başladı
Çocukların kitap okumasına yönelik farkındalık oluşturmak için başlatılan ‘Kitap Aşkına İstanbul Kitap Günleri´ organizasyonunun Maltepe ayağı bugün başladı.
Necmettin Erbakan ismine AK Partili meclis üyelerinden ret
Necmettin Erbakan ismine AK Partili meclis üyelerinden ret
Türkiye siyasetinin önemli ismi Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile ünlü sinema oyuncusu Tuncel Kurtiz´in isimlerinin Maltepe´deki sokaklarda yaşatılması önergesi, AK Partili meclis üyelerinin ret oyu vermesine karşın, CHP´li meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.
Kartal Belediyesi´nden ´Çevre Katliamı´ haberine açıklama
Kartal Belediyesi´nden ´Çevre Katliamı´ haberine açıklama
Kartal Belediyesi´nden ´Çevre Katliamı´ haberine açıklama
Cevdet Olgun, ´Esnaf Odası´ başkanlığına aday oldu
Cevdet Olgun, ´Esnaf Odası´ başkanlığına aday oldu
Cevdet Olgun, ´Esnaf Odası´ başkanlığına aday oldu
Maltepe CHP´den Kaymakam Dallı´ya ziyaret
Maltepe CHP´den Kaymakam Dallı´ya ziyaret
Maltepe CHP´den Kaymakam Dallı´ya ziyaret
Maltepe Belediyesi´nin kat zaferi
Maltepe Belediyesi´nin kat zaferi
Maltepe Belediyesi, Küçükyalı´daki karayolları arazisinin imar planına açtığı davadan kazanımla çıktı. Dava dosyasına giren bilirkişi raporu doğrultusunda konut ve ticaret alanının metrekaresi düşürülürken, park alanı 1484 metrekare arttırıldı. Yapılan yeni plana göre, serbest olan kat yüksekliğini de sınır getirildi. 40 kat olan yükseklik, 28 kata düşürüldü.
Maltepe´de uyuşturucuyla mücadelede yeni uygulama
Maltepe´de uyuşturucuyla mücadelede yeni uygulama
Maltepe´de uyuşturucuyla mücadelede yeni uygulama
Maltepe Belediyesi´nin Kuruluş Belgesi Ortaya Çıktı
Maltepe Belediyesi´nin Kuruluş Belgesi Ortaya Çıktı
Maltepe Belediyesi´nin Kuruluş Belgesi Ortaya Çıktı
Maltepe belediyesinin kuruluş belgesi ortaya çıktı
Maltepe belediyesinin kuruluş belgesi ortaya çıktı
Maltepe belediyesinin kuruluş belgesi ortaya çıktı
Tuzla Belediyesi´nden gazetecilere ´bowlingli´ kutlama
Tuzla Belediyesi´nden gazetecilere ´bowlingli´ kutlama
Tuzla Belediyesi´nden gazetecilere ´bowlingli´ kutlama
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
15.07.2018
15.07.2018
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ