ALİAĞA’NIN GÖZÜ BACASIZ SANAYİ’DE
Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden biri olan Aliağa, petrol ve demir çelik üretimi gibi sahip olduğu sanayi potansiyelinden sonra gözünü bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizme dikti.
Tarih: 20.2.2015 19:46:59

Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden biri olan Aliağa, petrol ve demir çelik üretimi gibi sahip olduğu sanayi potansiyelinden sonra gözünü bacasız sanayi olarak nitelendirilen turizme dikti.

Sanayi kenti olarak tanımlanan kentin bugünü ve geleceğine yönelik değerlendirmelerde bulunan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa’nın gelişmiş sanayisi kadar zengin tarihi değerleri ve el değmemiş doğal güzellikleriyle turizme elverişli bir ilçe olduğunu söyledi.

 

ALİAĞA, TÜRKİYE’NİN DÜNYA’YA AÇILAN KAPISI OLACAK

Özellikle son 40 yıldır Aliağa’nın hep sanayi kimliği ile ön plana çıktığını belirten Başkan Serkan Acar, “İlçemiz için devlet politikaları sanayi ve ağır sanayi bölgesi üzerine kurulmuş ve bir turizm bölgesi olarak yatırımlar Aliağa’da maalesef yeterli düzeyde olmamış. Ancak biz yerel yönetim olarak önümüzdeki yıllarda Aliağa’nın diğer özelliklerini de ön plana çıkarmak istiyoruz. Aliağa’nın turizm noktasında öne çıkarabileceği önemli değerlere sahip olduğuna inanıyoruz” dedi.

Türkiye’de sanayisiyle ön plana çıkan bölgelerin turizm alanında genelde gelişemediğini, ancak Aliağa’nın sanayisinin yanı sıra kendine özgü farklılıklara ve zenginlikleri de sınırları içinde bulundurduğunu anlatan Başkan Serkan Acar, “Aliağa’nın geleceğinden çok umutluyuz. Hedeflerimiz var. Aliağa Türkiye’nin önemli bir sanayi şehri; bu önemini daha da artırarak sürdürecektir. Aliağa sanayisi, kültürü, turizmi, tarımı, sosyal yaşam alanları ve insanlarıyla bence ülkemizin dünyaya açılan kapısı olacaktır” diyerek iddialı konuştu.

ALİAĞA TARİH TURİZMİNDE ÖN PLANA ÇIKMAK İSTİYOR

Başkan Serkan Acar, Aliağa’nın sahip olduğu 4 tane antik kent ile tarih turizminden, Güzelhisar, Çıtak yöresiyle doğa turizminden, Şakran bölgesiyle deniz turizminden ve sanayi potansiyeli ile de kente iş seyahatine gelenleri ağırlama noktasında konaklama turizminden faydalanabileceğini belirtti.

Aliağa’nın başta antik Kyme kenti olmak üzere tarihi zenginliklerine dikkat çeken Başkan Acar, şöyle konuştu: “İnsanlık tarihinin en önemli uygarlıklarının temellerinin atıldığı Aiolis bölgesinde kurulu olan İlçemizde 4 antik kentten en önemli ve ilk liman şehirlerinden biri olan Kyme’yi Aliağa’da bile çok az insan biliyor. Bu nedenle de öncelik olarak Kyme Antik Kenti’mizin tanıtımına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Kyme’de uzun yıllar İtalyan arkeolog Prof. Dr. Sebastiana Lagona ve son yıllarda yine bir başka İtalyan arkeolog Prof. Dr. Antonio La Marca tarafından yapılan kazı çalışmalarında kentin agora ve sütunlu cadde ile konut yapılarının bulunduğu alanların yanı sıra kentin amfi tiyatrosu gün ışığına çıkarıldı. Kyme, şimdiden gerçekten görülmeye değer bir yer haline geldi. Elbette burada ki kazı çalışmaları tamamen neticelendirmeden tarih turizmden pay alma hedefimize ulaşmamız mümkün değil, ancak Aliağa Belediyesi olarak Kyme’nin tanıtımına yönelik yaptığımız çalışmaların kısa vadede olumlu sonuçlar vereceğine inanıyorum”

BAŞKAN ACAR: TURİZM ALANININ BETON BİNALARDAN OLUŞMASINA KARŞIYIM

Bütünşehir yasası kapsamında belde statüsünden çıkarak Aliağa’nın Mahallesi olan Yenişakran’ın Aliağa için büyük bir şans olduğunu ifade eden Başkan Acar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yenişakran yöremizin yükselen yıldızı konumunda. Çünkü burası el değmemiş bakir bir bölge İzmir’in yeni günübirlik ziyaret alanı olabilecek bir bölge. Çok güzel bir denizi, doğası ve havası var. Kaldı ki son dönemlerde turizmde otantik, doğal alanlar daha fazla tercih ediliyor. Bunun için ben Yenişakran’ın bu bölgenin en önemli turizm alanlarından biri olmaya aday olduğuna inanıyorum. Yeter ki oradaki doğal güzelliklerimizi koruyalım. Zira ben bir turizm alanının Beton binalardan oluşmasına karşıyım. Yeşilimizi, doğamızı koruyup orada güzel bir turizm alanı oluşturabiliriz diye düşünüyorum”

ALİAĞA MAVİ BAYRAK İÇİN İDDİALI

Aliağa’nın geleceğinden umutlu olduklarını sözlerine ekleyen Başkan Serkan Acar, “Aliağa bir balıkçı kasabasıyken veya güzel bir sahili varken sanayi şehri imajı çok fazla üzerine oturdu ve insanlar turizm anlamında Aliağa’yı çok tercih etmez hale geldiler.

Ancak biz yaptırdığımız analizlerde Aliağa’nın denizinin mavi bayrak alabilecek niteliğe sahip olduğunu görüyoruz. Ancak yöremizde sanayileşmenin pozitif etkileri olduğu gibi negatif etkileri de var tabii ki. Hava ve çevre kirliliği bunlar arasında yer alıyor. Ancak teknoloji de her geçen gün ilerliyor. Firmalar bu noktada yeni teknolojileri kullanmaya özen göstermeli.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyemiz ve biz ilçe belediyesi olarak yetkilerimiz dahilinde olan konularda gerekli itinayı gösteriyoruz. Aliağa’daki sanayi yatırımları zaten uluslararası yatırımlar. Bu uluslararası yatırımlar da Türkiye’deki mevzuatı elbette dikkate alıyorlar. Türkiye Uluslararası Basel Sözleşmesini imzaladığı için uluslararası kriterleri mevzuatımıza dahil etmiş oldu. Dolayısıyla uluslararası yatırımcılar da bu noktada biraz daha özenli davranıyor.

BAŞKAN ACAR: ULAŞIM MASTER PLANI HAZIRLANMALI

Aliağa’nın hava kirliliğinde fabrika yoğunluğu kadar ağır vasıta trafiği de etkili. O ağır vasıta trafiğini engellemek için bizim mutlak suretle farklı ulaşım yollarını örneğin demiryolu ulaşımını aktif hale getirmemiz gerekiyor.

Bu konuyla ilgili Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığımızın çok ciddi şekilde ulaşım master planı hazırlaması lazım. Bölgedeki limanlara girecek demiryollarını oluşturmamız gerekiyor. Öte yandan bugün 83 bin olan İlçe nüfusunun önümüzdeki 10 yıllık süreçte 200-250 bine ulaşacağı öngörülüyor. Aliağa’yı taşımak istediğimiz noktaya ulaştırmak için bu gerçekleri de göz önünde bulundurmak zorundayız” diye konuştu
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Antalya´da Turizmcilerin Yüzü Gülüyor
Antalya´da Turizmcilerin Yüzü Gülüyor
Antalya´da Turizmcilerin Yüzü Gülüyor
Güç birliği için büyük adım
Güç birliği için büyük adım
Kuşadası ile Selçuk Belediye Başkanları turizmde güç birliği için bir araya geldi.
 Amerikalı öğretmen ve öğrenciler Tire’ye gelecek
Amerikalı öğretmen ve öğrenciler Tire’ye gelecek
Tire’nin tarihi ve kültürel zenginliğini gelecek kuşaklara aktarmak için İzmir Üniversitesi tarafından başlatılan çalışmalar tur şirketi temsilcilerinin Tire’yi ziyareti ile yeni bir boyuta taşındı.
ANTALYA 5.City Expo Türk belediyeciliğine vizyon katacak
ANTALYA 5.City Expo Türk belediyeciliğine vizyon katacak
Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı olarak büyük katkılar verdiği City Expo Fuarı’nın açılışında konuşan Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, organizasyonun Türk belediyeciliğine yeni vizyonlar katacağını vurguladı.
Çeşme Çarşısı büyüyecek turizm sokaklara taşacak
Çeşme Çarşısı büyüyecek turizm sokaklara taşacak
Çeşme sokaklarına bambaşka bir görüntü kazandıracak olan yayalaştırma projesi; Çeşme Çarşısı’nı genişletecek, turizm faaliyetlerinin sokak aralarına kadar yayılmasını sağlayacak
KRUVAZİYER TURİZMİNDE YOLUMUZ AÇIK
KRUVAZİYER TURİZMİNDE YOLUMUZ AÇIK
Dünya kruvaziyer sektörünün en büyük buluşmalarından olan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Miami Kruvaziyer Fuarı’na (Miami Cruise Shipping) katılan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Ege Bölgesi’ndeki limanları, dünya kruvaziyer sektörüne tanıttı. 16-19 Mart tarihlerinde düzenlenen fuarda İMEAK DTO İzmir Şubesi’nin Cruise Türkiye İzmir standı büyük ilgi görürken, fuara ilk defa katılan Ayvalık ile birlikte önemli bir tanıtım çalışması gerçekleştirildi.
ÇUKUROVA YÖNETİM KURULU`NA DENEYİMLİ İSİM
ÇUKUROVA YÖNETİM KURULU`NA DENEYİMLİ İSİM
ÇUKUROVA YÖNETİM KURULU`NA DENEYİMLİ İSİM
Yurttaş “Yelimera Kanyonunu Turizme Kazandırmalıyız!”
Yurttaş “Yelimera Kanyonunu Turizme Kazandırmalıyız!”
Selendi Terziler Mahallesi yakınında bulunan Yelimera Kanyonu’na hafta sonu dağcılık kulüpleri, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları tarafından bir tanıtım gezisi gerçekleştirildi
“OLPEDİSO KUŞLARI’’ İZMİR’DE UÇTU
“OLPEDİSO KUŞLARI’’ İZMİR’DE UÇTU
Ressam Oğuz Demir’in tabloları İzmirli resim severlerden tam not aldı
BOOT DÜSSELDORF 2015 FUARI, ALAÇATI’NIN TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK
BOOT DÜSSELDORF 2015 FUARI, ALAÇATI’NIN TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK
Su sporları, yatçılık ve tekne alanında dünyanın en prestijli fuarlarından biri olarak kabul edilen “Boot Düsseldorf 2015 Fuarı”na dünyanın en iyi sörf koylarından birine sahip Alaçatı’daki sörf okulları ile birlikte katılan İMEAK DTO İzmir Şubesi, bölgedeki deniz turizminin gelişimine katkı sağlamak için çalışıyor.
BU FUARI İZMİRLİLER DE DİKKATE ALMALI
BU FUARI İZMİRLİLER DE DİKKATE ALMALI
Alaçatılılar orada yoktu ama devasa posteri 80 bin ziyaretçiyi selamladı..
Ilıca Tepe Surları gün yüzüne çıkıyor
Ilıca Tepe Surları gün yüzüne çıkıyor
Kuşadası Belediyesi Restorasyon projeleri kapsamında, Yavansu mahallesindeki Roma hamamının gün yüzüne çıkarılması çalışmaları başladı.
Arkeopark`ta belgesel film keyfi
Arkeopark`ta belgesel film keyfi
Alanında İstanbul’un ilk arkeoloji parkı olarak nitelendirilen Küçükyalı Arkeopark, Maltepeli sanatseverlere kapılarını açıyor.
Kuşadası Turizmde  çiçek Açacak
Kuşadası Turizmde çiçek Açacak
Prof.Dr.Çelik, “TÜLLÜŞAH, Botanik Turizmi için cazip Bir Tür”
Nevali Hotel
Nevali Hotel'e EMİT'te büyük ilgi
Türkiye'yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin görmek istedikleri yerler arasında ilk sırada olan Şanlıurfa ilimiz EMİTT Fuarına'da gelen ziyaretçilerin önemli bir kısmının ilgi odağı oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
15.07.2018
15.07.2018
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ